Bunları biliyor muydunuz?

Tasarım Mühendisliği Topluluğu

Tasarım ile ilgili birbirinden ilginç bilgilere göz atmaya ne dersiniz?

1- Dünya’da en çok satan oyuncak ürünlerinden olan Lego, oyuncuklarını üretirken malzeme olarak açılımı Akrilonitril Bütadien Stiren olan ABS Plastik kullanmaktadır.

ABS plastik, aşınma ve darbelere karşı dirençli olan pratik bir şekilde kalıba dökülebilen bir malzemedir. Kolayca renklendirilir , su ve nemden etkilenmez. Hammaddesi petroldür bu yüzden çevreye karşı zararlıdır. Yüksek sıcaklığa çıktığı takdirdeyse yanıcı özellik gösterir.

2- Görselde görmüş olduğunuz Juicy Salif isimli, marjinal limon sıkacağı tasarımı, ünlü Fransız tasarımcı ve mimar Philippe Strack’a aittir.

Gelin biraz ünlü tasarımcının hayatına göz atalım.

Philippe Strack ,18 Ocak 1949 tarihinde Fransa’da doğmuştur. École Camondo mezunudur. Altın Pergel ödülüne sahiptir. Minimalist bir mimarlık tarzına sahip olan Strack; Asahi Grpup Head Office Building, Hudson Hotel, Royalton New York, Mondrion Hotel, Delano Beach Club gibi pek çok yapının mimarlığını yapmıştır.

3- Bir sandalyenin tasarlanması gereken doğru oturuş pozisyon açısı 110 derecedir.

4- Bir ana rengin kontrastı mutlaka ara renktir.

Fransızca kökenli bir kelime olan kontrast, bir nesneyi ayırt edilebilir kılan parlaklık veya renk farkıdır. Gerçek dünyanın görsel algısında kontrast, nesnenin ve aynı görüş alanındaki diğer nesnelerin renk ve parlaklığındaki fark tarafından belirlenir. Kontrast Renkler tamamlayıcı renkler olarak da tanımlanır. Kırmızı Yeşil , Mavi Turuncu , Sarı ve Mor Kontrast Renklerdir. 

5- Bugün dünyada iyi tasarım denince akla gelen “İYİ TASARIMIN 10 PRENSİBİ” ilkesi 20. Yüzyılın en önemli endüstriyel tasarımcısı kabul edilen Dieter Rams ‘a aittir.

Gelin hep beraber Rams’ın İyi tasarım için ele aldığı 10 Prensibe göz atalım

1- İYİ TASARIM YENİLİKÇİDİR.

Yenilik arayışı, bitmez, tükenmez bir devinimdir. Asla yorulmaz, yok olmaz. Mevcut teknolojik gelişmeler yeni yaratıcı çözümler sunmaya olanak sağlamaktadır. Yaratıcılığın tükenmesi gibi bir şey söz konusu değildir.

2- İYİ TASARIM KULLANIŞLIDIR

Ürün kullanılmak için satın alınır. Ürün ana işlevi ve yardımcı işlevleri için belirli bir amaca hizmet etmelidir. Ürünün kullanılabilirliği ile faydasını optimize etmek tasarımın en önemli görevidir.

3- İYİ TASARIM ESTETİKTİR

Her gün kullandığımız ürünler bizim ruh halimizi etkilediği için, ürünün estetik kalitesi onun işlevinin ayrılmaz bir parçasıdır.

4- İYİ TASARIM ÜRÜNÜ ANLAMAMIZA YARDIMCI OLUR

Tasarım, ürünün yapısını açığa kavuşturmalıdır. Daha iyi tasarım ürünün konuşmasını sağlar. En iyi tasarım ürünün kendiliğinden anlaşılmasını sağlar.

5- İYİ TASARIM FAZLA ÖNE ÇIKMAZ

Ürünlerin amacı araç olarak kullanılmaktır. Sanat eseri olmadıkları gibi dekoratif obje de değildirler. Kullanıcının kendini ifadesine izin vermek için tasarımları tarafsız ve kontrollü olmalıdır.

6- İYİ TASARIM DÜRÜSTTÜR

Tasarım, ürünü gerçekte olduğundan daha yaratıcı, daha güçlü veya daha değerli yapmaya çalışmamalı. Tüketiciye tutamayacağı sözler vermemeli.

7- İYİ TASARIM DAYANIKLIDIR

İyi tasarım kısa sürede tüketilen, demode olan trendleri izlemez. Günümüzün çabuk tüketen toplumunda iyi tasarlanmış ürünler, kısa hayatlı sıradan ürünlerden dikkat çekici bir biçimde ayrılır.

8- İYİ TASARIM SON DETAYINA KADAR UYUMLUDUR

Tasarımda hiçbir şey keyfi olmamalıdır. Tasarım sürecinin eksiksiz ve hatasız olması, kullanıcıya verilen saygıyı gösterir.

9- İYİ TASARIM ÇEVRECİDİR

Tasarım, mantıklı hammadde kullanımına ve dengeli bir çevreye katkıda bulunmalıdır. Sadece gerçek kirliliğe değil, görsel kirliliğe ve çevrenin yok edilmesine de karşı durulmalıdır.

10- İYİ TASARIM MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZ TASARIMDIR

Az olan daha iyidir. Çünkü gerekli detaylara konsantre olmayı ve gereksiz olanlarla vakit kaybetmemeyi sağlar. Sadeliğe ve basitliğe dönün.

6- Formlardan yansıyan ışınların göz tarafından beynimize iletilme sürecine duyum adı verilmektedir.

The human brain

Duyum, duyularla araçsız olarak gerçekleştirilmiş İzlenim’le algı arasında bulunan bir bilinç olgusudur. İzlenim ve duyum birbirine karıştırıılmamalıdır. İzlenim duyumdan önce algı duyumdan sonra gerçekleşir. Duygu teriminden de titizlikle ayrırmalıdır; duygu bir tasarım, duyum bir etkinin sonucudur.

7- Aslında sadece bir mağaza olarak bildiğimiz Bauhaus aynı zamanda da tasarımda rasyonellik ve işlevselliğe önem veren bir tasarım akımıdır.

Bauhaus Ekolü modernleşmenin tasarımı olarak bilinmektedir. Mimarlık, sanat ve tasarımda modernizmin gelişimini temsil etmekte olan bu ekol, 20. Yüzyılın başlarında etkisini gösteren bir okulun adıdır. Bu akım “form fonksiyonu izler” düşüncesi ile yapı ve ürünlerin tasarımında işlevi ön plana çıkarmaktadır. Bu ekole göre sanat aslında zanaat ve mühendisliğin bir bileşimidir. Bu yüzden de estetik kaygı değil, fonksiyon ön planda olmalıdır.

8- Biyomimikri doğadaki modelleri veya canlıları inceleyip onlardan ilham alarak insanların, problemlerine çözüm getirmeyi amaçlayan bir bilim dalıdır

Gelin hep beraber bu ilginç tasarımlara göz atalım !

9- Kırmızı renk insan psikolojisinde iştah açıcı bir etkiye sahiptir. Bu yüzden gıda sektöründeki pek çok firma logo tasarımlarında kırmızı renk kullanmaktadır.

10- Günümüzde kullandığımız modern makası icat eden mucit Robert Hinchliffe olarak bilinse de makası insanlığa ilk olarak kazandıran kişi Leonarda da Vinci’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir