‘Mühendisliğe Asla!’ Derken Mühendislik Okumak

Tasarım Mühendisliği Topluluğu

Herkese Merhaba Arkadaşlar;

Ben Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi Ülkem Bürge AKÇA. Malum bu seneki üniversite sınav süreci sona erdi. Umarım hepinizin emeklerinizin karşılığını sonuçlarınızda alabilmişsinizdir. Şimdi tercih için tatlı telaşların, aklımızda soru işaretlerinin, mesleki kaygıların başladığı, kendinizi, ailenizi ve geleceğinizi düşünürken kafanızın patlayacak gibi olduğu o döneme giriş yapıyoruz. Dostlarım size gönlünüze su serpecek bir şey söylemek isterim ki oda inanın bana aylarca vermiş olduğunuz emeklerin, o  uykusuz gecelerin karşılığını, almış olduğumuz puan doğrultusunda doğru bir şekilde verebileceğinizdir. Tercih sonrası sürecimde benim en çok ihtiyaç duyduğum şeylerden biride bölüm öğrencisi ve mezunu arkadaşlarla iletişime geçebilmek , aklımdaki sorulara cevap bulabilmekti. Bu yüzden sizlerle sınava hazırlık serüvenimi, tercih döneminde nelere dikkat ettiğimi paylaşmak isterim.

Küçüklüğümden beri mimar olmak isteyen biriydim. Yine küçüklüğümden beri ailem tarafından iyi bir kariyer planı için hazırlanmıştım. Liseye geçiş sınavı benim zamanımda teog’du ve puanımda iyi bir lise için yeterliydi. Ancak ben ailemi şaşırtıp dini anlamda kendimi geliştirmek istediğimi söyleyerek liseyi açıktan okudum. Bu durumda mimarlık hayalleri suya düştü sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Lise 1 ve 2’yi açıktan okurken bir kuran kursunda hafızlık yaptım ve 2 yıl bitip kurstan çıktığımda üniversiteye hazırlanmak için hazırdım. Lise 3 ve 4’ü yine açıktan okuyarak dershane ve youtube üzerinden açıklarımı kapatıp hedefime kitlenerek çalıştım.

Hedefim Gazi Üniversitesinde Mimarlık okumaktı ve açık söylemek gerekirse Mühendisliğe karşı bir antipati duyuyordum. Sınav bitene kadar henüz bölümümüzle tanışmamış , hiç duymamış , karşılaşmamıştım. Tercih döneminde ise listeme sadece bu bölümü yazdım çünkü kendimi o kadar mesleğe ait hissettim ki, bu konuda gerçekten hiç tereddüt etmedim. Peki bölümü nasıl bulduğuma gelirsek…

Sınav sonucum geldiğinde ve mimarlık için yeterli puana sahip olmadığımı farkettiğimde yeni bir bölüm araştırması yapmam gerekti.  ‘İleride yapmak istiyor olduğum mesleğe uygun özellikleri taşıyor muyum?‘ düşüncesi ile araştırmalarıma başladım. Bölümümüzün çok fazla karıştırıldığı Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü ile ilgili araştırmalar yaparken beni şu bilgiler karşıladı:

Bu bölümün bir de mühendisliği varmış.

Hem de Gazi Üniversitesinde. 🙂

Bu yüzden hemen rotamı bölümümüzü araştırmaya doğru yönelttim. Türkiye’de 3 üniversitede olan ve yeni bir bölüm olan Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü Gazi Üniversitesi’nde Beşevler Kampüsünde Teknoloji Fakültesinde bulunmaktadır. Bölümün kuruluş amacı mühendisliğin analitik düşünebilme yeteneği ile tasarımcılığın vermiş olduğu 3 boyutlu düşünebilmeyi harmanlayarak, hem tasarlayan hem üretebilen yetkin mühendisler yetiştirebilmektir. Bölüm içeriğimiz genel olarak makine mühendisliği ile paralel ilerlemekte buna ek olarak Tasarım derslerimiz, 3D modelleme derslerimiz bulunmaktadır. Teknoloji Fakültesinde olmamız sebebiyle derslerimiz daha çok uygulama üzerine ilerlemekte ve tasarım atölyelerimizde dilediğimizce vakit geçirebilmekteyiz. Atölyelerimizde geçen vakitte hem eğleniyor hem de daha kalıcı bir öğrenim sağlıyoruz. 4 yıllık olan bölümümüzde imalat , tasarım stajlarımız ve son yıl işyeri eğitimimiz bulunmaktadır.

Pandemi sebebiyle nasıl geçtiğini anlayamadığım bu iki yıllık öğrenim hayatımda bile bölümüme  o kadar aşkla bağlıyım ki dostlarım, okulumuzdan bahsetmek için yazıyor olduğum satırlarda dahi okulumuzu özledim. Özledim evet ama bu bölümümüz çok kolay koşun gelin de demek değil. Çünkü tasarımcı bir mühendis olabilmek havalı olduğu kadar da zorluklar içeriyor. 😊 Bölümümüzden bahsederken gerçekten üretmeyi, araştırmayı, bir tasarım sürecini sevgiyle işleyebilecek, bunu severek yapabilecek dostlarımızı bölümümüze davet ediyorum.

Bir diğer bölümümüzü araştırırken merak edilense mezunlar iş bulabiliyor mu? Maaşlar nasıl?

Araştırırken hepimizin düşüneceği bir şey varsa o da ‘Yeni bir bölüm, acaba iş olanakları zayıf mıdır?’. Bu sorunun cevabı hayır. Çünkü bölümümüzden mezun olduktan sonra iş bulamayan bir öğrencimiz henüz yok. Bölümümüz Türkiye’de yeni olsa da Dünya üzerinde bilindik ve yükseliştedir. Global firmalar mesleğimizi tanımaktadır. Maaş durumu ise çalışıyor olduğunuz firma ve sizin kişisel yetkinlikleriniz doğrultusunda değişkenlik gösterebilmektedir.

Bir diğer sorulardan biri ise ‘Endüstriyel Tasarım Mühendisliği ile Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümleri arasındaki fark nedir?’. Biraz yazımı toparlayabilmek adına bu sorunun cevabını da ekte eklemiş olduğum linkteki videoyu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Bölüm hakkında araştırırken merak ettiklerim bunlardı dostlarım. Ben bölümümüzdeki yalnızca bir öğrenciyim ancak benim gibi farklı serüvenlere sahip birçok arkadaşım daha bulunuyor. Hesapta hiç yokken kendimi ait hissettiğim bu bölümü bulma ve kazanma serüvenimi sizlerle paylaşmak istedim. Umarım sorularınıza cevap olabilmiş, bölümümüzdeki sıcaklığı az da olsa hissettirebilmişimdir. Şimdiden sizleri heyecanla bekliyoruz.

Sağlıkla Kalın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir