SAVUNMA SANAYİİDE STAJYER OLMAK

Tasarım Mühendisliği Topluluğu

Herkese merhaba. Ben Furkan Daldal. Gazi üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, 3. sınıf öğrencisiyim. Savunma ve havacılık sanayii alanında yaptım. İmalat sürecinin daha hassas, mühendislik becerilerinin yoğun ve sık sık yapılan denetimler ile kontrollü bir ortam olması nedeniyle savunma sanayiine yöneldim.

Hep makine mühendisi olmak istedim. Makinelere olan ilgim ailemden geliyor. Babam makine ressamı ve çocukken onunla işe gider yaptığı işi gözlemlerdim. Üniversite tercihleri zamanında tasarım ile ilgili de bir bölüm okumak istediğimi fark ettim ve bu bölüme geldim.

PANDEMİDE STAJ

Pandemi sürecinde özellikle imalat stajı bulmak zordu. Çoğu firma yüz yüze staj imkanlarını kapatmıştı. Ben şanslıyım ki babamın çalıştığı yerde staj imkânı yakalayabildim.

STAJ SÜRECİM

İmalat derslerini online eğitim sürecinde aldığım için bilgilerim hayal gücümle sınırlı kalmıştı. Bu bilgilerim tazeyken hayata geçirebilmek benim için harika bir fırsat oldu. Bu benim ilk staj deneyimimdi. Öğrendiğim teknik resim okuma becerilerini uygulayabildim ve tezgâh başında çalışabildim. İmalat stajları minimum 20 iş günü sürmektedir. Ben bu günleri her hafta yeni bir becerimi geliştirecek şekilde değerlendirdim. İlk hafta torna tezgahındaydım, ikinci hafta CNC, üçüncü hafta kalite kontrol ve teknik resim, dördüncü hafta da tesviyedeydim. Tüm bu süreçte çalışanlar tarafından çok destek gördüm. Çalışanlarla ilişkim usta-çırak ilişkisiydi. Bana bildikleri her şeyi öğrettiler.

EDİNDİĞİM KAZANIMLAR

Staj sürecinde savunma sanayiine olan ilgim arttı. Saha ortamını deneyimledim, okulda online süreçte öğrendiklerimi pratiğe dökebildim. Analiz yapma ve problem çözme yeteneğim gelişti. Kimi zaman ufak tefek kazalar yaşandığına şahit oldum. Yaptığımız işin ciddiyetinin bir kez daha farkına vardım. CMM cihazını deneyimledim ve bu cihazla çalışmak istediğimi fark ettim. Akademik kazanımlara ek olarak sosyal becerilerim de gelişti. Takım çalışması, bilgi alışverişi yaptım ve network ağları kurdum.

İMALAT STAJI YAPACAKLARA TAVSİYELER

İnsanlarla iyi anlaşın ve kendinizi sevdirin. Mütevazı olun. İşinizi iyi yapın. Ek olarak benim sizlere tavsiyem staj defterini tecrübeleriniz tazeyken günü gününe doldurmanız. Okulumuz günlük gibi yazmamızı bekliyor.

Güler yüzlü, dinamik ve atılgan olursanız size verilen işi layığıyla yerine getirebilirsiniz.

Derleyenler: Elif Ecem Sönmez, Beril Nur Sevener

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir