GOOGLE EARTH NASIL ÇALIŞIR?

Tasarım Mühendisliği Topluluğu

GOOGLE EARTH NASIL ÇALIŞIR?

Dünyayı akıllı telefonunuza ve bilgisayarınıza taşıyan uygulamayı keşfedin.

– Mark Davis

Google Earth’ün Doğuşu

Herkes tarafından erişilebilen ilk interaktif harita olan Google Earth, 2005 yılında çıktı. Günümüzde rekonstrüksiyonlar, işaretleme ve 1984’e kadar uzanan uydu görüntüleri sunarak geçmişe yolculuk imkanı da sağlıyor. Çekilen yeni uydu fotoğraflarıyla birlikte Google Earth haritası, değişen dünyayı bizlere sunuyor.

Haritada kullanılan veriler ve görüntüler; NASA, National Geographic ve başka kuruluşlarla beraber toplanıyor. Kısacası Google Earth yalnızca Google’ın değil, bir işbirliğinin ürünü. Arka planda bu ekibe ek olarak bir de geliştirme ekibi bulunuyor. Bu ekip ise hem kullanıcı deneyimi tasarımcılarından hem de yazılımın veri gönderme yeteneğini geliştirmeye odaklanan programcılardan oluşuyor.

Nasıl Çalışır?

Google Earth yazılımı, bir milyardan fazla uydu ve hava görüntüsünü bir araya getirerek iklim değişikliğini izlememize, bilinmeyen coğrafi ve ekolojik oluşumları keşfetmemize ve tarihi gelişmeleri kaydetmemize olanak sağlıyor. Bu verileri izlemek ve etiketlemek isteyen bireyler, şirketler ve devletler için bu dijital harita aracı yararlı bir kaynak olmaya devam ediyor.

Dünyayı haritalamak için hangi teknolojiler kullanılıyor?

  1. Adım: “Uydu Çekimleri” Devletlere ve şirketlere ait çeşitli uydular Dünya yörüngesinde dönerek gezegenin farklı açılardan fotoğraflarını çekiyorlar.
  2. Adım: “Dünya’ya” Uydu, görüntüleri Google istasyonlarına gönderiyor. Veri merkezinde açılar hizalanıyor ve 3B haritalar yapılıyor.
  3. Adım: “Havadan Çekimler” Sık aranan ve ünlü yerlerin detaylı fotoğrafları uçaklarla çekilip veri tabanlarına ekleniyor.
  4. Adım: “Veri Piramitleri” Bilgiler farklı yakınlaştırma ve çözünürlüklere sahip katmanları olan dijital piramitlerde saklanıyor. Bu sayede arama yapan kullanıcılar görsellere anında ulaşabiliyor.
  5. Adım: “Konum Seçimi” Kullanıcı Google Earth’te gezerken yazılım, dijital piramitten en uygun verileri seçerek onları görüntülüyor.

Beril Nur Sevener, Elif Ecem Sönmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir